Bütün Dünya Ebola virüsü ile mücadele ediyor. Salgın haline gelen Ebola virüsünden ve Ebola hastalığından korunma yolları neler?

Ebola, yüksek ateş, ishal ve kanamalara yol açan bulaşıcı ve ölümcül bir virüstür. Kan ve sıvı yoluyla bulaşan Ebola virüsünde, hava yoluyla bulaşma olmadığı için kişisel korunma hayati derecede önem taşımaktadır. Ebola virüsünden korunma yolları denildiğinde akla ilk gelen şeyler, risk altında olan herkesi kişisel korunmalarına dikkat etmeleridir. Ebola virüsü hızla yayılmaya devam ederken, Ebola virüsünden ve Ebola’dan korunma yolları neler hepimizin bilmesi gerekiyor.

Kişisel Korunma

Ölümcül Ebola hastalığının şiddetli ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, bazı durumlarda kanlı kusma, kanlı ishal, döküntü, böbrek yetmezliği ve sıtmaya benzeyen belirtileri bulunuyor. Fakat virüsün vücut tarafından algılanması zaman alabileceği vurgulanıyor. Doktorların verdiği bilgiye göre Ebola virüsü pıhtılar oluşturup, hayati organları engelleyerek iflas etmelerine neden olabilir. Virüs özellikle kan ve vücut salgıları yoluyla, burun veya idrar kanamalarıyla insan bedenine dâhil olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, yaklaşık olarak iki bin beş yüz kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Ebola hastalığından korunmak için bir dizi önlem ve tavsiyelerde bulunuyor:

Enfekte olmuş kişilerle temastan kaçınılmalı.
Mümkün olduğunca uzun kollu ve vücudu kapatacak giysi giyinilmeli.
Riskli bölgelerde toplu taşıma araçlarında, cerrahi maske kullanılmalı.
Vahşi hayvanların (yarasa, maymun, fare vs.) ölüsü ya da dirisi ile temastan kaçınılmalı.
Sebze ve et içeren gıdalar tüketilmeden önce iyi pişirip öyle tüketilmeli.
Elleri ve vücut sıvı sabun veya alkol bazlı dezenfektan solüsyonlar ile sık sık yıkanmalı (katı sabunun mikrop taşıyabileceğinden kullanılması tavsiye edilmiyor).
Havaalanlarında ve kara sınır kapılarında alınan önlemlere ve kurallara riayet edilmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir