ABD’de denenen ZMapp adlı ilaç ise salgını daha ileriye gitmeden bitirebilir.

Batı Afrika’da çok kısa sürede 729 kişiyi öldüren ve Dünya’da panik yaratan Ebola virüsü, yeni bir salgın başlatmak üzere.

Liberya’da tedavisi olmayan Ebola virüsüne yakalanan Dr. Kent Brantly ve Nancy Writebol, maymunlar üzerinde test edilen ZMapp isimli ilacı kullandı ve iyileşmeye başladılar.

Dr. Brantly ve Writebol, Atlanta’daki bir hastanenin karantina bölümünde yatıyor. Gelen son bilgilere göre hâlâ güçsüzler fakat durumları daha iyiye gidiyor.

ZMapp, alındıktan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlıyor ve 9 gün içerisinde tam etki gösteriyor. Maymunlar ile yapılan denemelerde, Ebola virüsü taşıyan 6 maymundan 4’ü iyileşmeye başlarken, ikisi hayatını kaybetti.

Tütün yapraklarından imal edilen ZMapp’in test süreci henüz tam anlamıyla bitmese de, ölmek üzere olduğunu düşünüp yakınlarıyla vedalaşan Dr. Brantly ile Writeboll’u hayata döndürmeyi başardı. İlaç, Afrika ülkelerinde sık sık hortlayan bu virüsün daha fazla can almasını önlemek için kritik önem taşıyan bir adım.

ZMapp, küçük bir biyoteknoloji firması olan Mapp Biopharmaceutical tarafından geliştirildi. 2015 yılında son halini alacak ilacın Ebola’yı yeneceği tahmin ediliyor.

Ebola Nasıl Tedavi Edilir ve Nasıl Önlenir ?

Bu konuda araştırmalar devam etmektedir ancak Ebola için henüz hiçbir tedavi yöntemi yoktur. Doktorlar diğer hastalıklarda olduğu gibi kan-serum-oksijen vererek ve kan basıncını düzenleyerek müdahale etmektedirler.

Ebolaya karşı korunmak için henüz bulunmuş bir aşı da yoktur.

Hastalıktan korunmanın tek yolu hastalık olan bölgelere seyahat etmemek ve hastalık taşıyan kişilerle temasta bulunmamaktır.

Hastalıktan korunmanın kişisel yolları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hijyene daha fazla önem vermek yer alır. Kişisel hijyende ellerin temizliği en önemli önlemdir. Elleri dezenfektanlı sıvı sabunla yıkamak ve gün içerisinde sık sık alkol esaslı el dezenfektanı kullanmak hastalığın bulaşma riskini azaltır. Nesnelerle temas sonrasında ellerin ağız, burun ve gözlerden uzak tutulması gerekir. Hapşırırken ağızın mutlaka kapatılması, sonrasında ellerin yıkanması ve tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulanması büyük önem taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir